:: این مصاحبه پیش از انتشار آلبوم رگبار انجام شده ::

یک سوال دارم سیاوش جان. مصاحبه زیاد نمی کنی.ولی چیزی هست که مردم تا حالا راجع به سیاوش نشنیدن و برای اولین بار بخوان در برنامه ی تی وی پرشیا بشنون؟راجع به سیاوش؟

- من از عنکبوت می ترسم و حتی سوسک. به شدت. در حدی که مثلا فرار کنم.

ولی اصولا حیوان دوست هستید؟ یعنی شما سگ و گربه توی منزل دارین؟

- حیوون بله من تمومه حیوونارو دوس دارم ولی از این دو سه تا، اینهایی که دست و پا زیاد دارن و سریع راه می رن گاهی اوقات می ترسم.

من از مار خیلی می ترسم.
- من نمی ترسم.نه اینکه مار بغلم باشه نترسم ولی اونجوری نه که از اینا می ترسم.

چند تا حیوون توی منزل دارین؟ سگ و گربه دارین چند تا درسته؟

- سگ داریم، گربه جای دیگس. سگه هست و دیدیش "فنجی" ( اسم سگ سیاوش)
گیاه هم اصولا« درخت» دوست داری؟

- درخت رو بی نهایت. من به درخت و سبزه و اینها که از زمین در اومده بیرون،نگاه میکنم که اینها دستاشون بلند، سبز و طرف آسمون حظ می کنم.

اونوقت موقعی که توی تور هستین و برنامه دارین کی از اینها مواظبت می کنه؟

- هست کسی که بکنه. رو دونه دونه شون از این برچسب ها زدم که هفته ای یه دفعه هفته ای دو دفعه. بعد براش پیمونه گذاشتم که از این چند تا بدی.

معمولا هنرمندها بیشتر تو لس آنجلس هستند و سیاوش قمیشی از لس آنجلس فراری و در سانفرانسیسکوئه چرا؟

- سانفرانسیسکوهم بودم وگاهی هستم ولی فراری ... سی ساله اونجا هستم ولی اونجا شهر من نیست. البته خیلی بهش عادت دارم و دیگه تموم این کوچه پس کوچه هاشو می شناسیم. کلا من شهر آروم تری لازم دارم و خیابونایی که کمتر توش ماشین داره، هوا یه خورده سالمتر و آسمون یه خورده آبی تر.

کجای سانفرانسیسکو زندگی می کنی؟ توی مرکز شهر یا...؟

- من الان دیگه سانفرانسیسکو نیستم خیلی وقته. الان هیچ جام. الان یه جا هست یه خونه هست توی لوس آنجلس یه جای آرومیه دور و برش هم پراز تپه هست.

شما الان بیشتر اروپائی شدین یا دوسلدروف یا اسپانیا؟

- بله بلاخره یا اروپا رو دوس دارم یا یه مسائلی هست تو اروپا که دوست دارم.
چرا اروپا رو دوست دارین؟

- خوبه. البته آلمان زیاد جزء اونجاهایی که دوست دارم نیست.

اسپانیا بیشتر؟

- نه خیر. اسپانیا اون ماربیا ونیوواندلوسیا؛ اوناش خوبه ،خیلی خوشگله. آب خوش رنگی داره. ولی نه نمی دونم راستش. خودمم دارم می گردم دنبال اینکه کجا...

توی دوبی که بودیم با هم بودیم پشت صحنه با هم یه چائی خوردیم. خیلی جالبه که شما وقتی می رین بالا مشغول کار خودتون هستین. یکی از اون پائین بهتر می تونه قضاوت بکنه،بخصوص یه نفر که می دونه هفته ی بعد باهات اینجا مصاحبه داره... عجب هیجانی، چه لذتی، چه عشقی مردم هر لحظه با صدای سیاوش قمیشی و با موزیکش می کردن.

 
این دوست عزیز و خوب من واقعا راحت نمیاد تو هر استودیوئی و همینطور که می دونین شاید یک یا دو مصاحبه ازش دیده باشیم. یه هفته قبل از اینکه برن دوبی افتخار داشتیم که میزبان ایشون تو استودیو باشیم. خوششون اومد و گفتن: نه من می خوام بیام و مصاحبه داشته باشم و این افتخاریه برای ما همه که می تونیم در خدمت شما باشیم.

- قربون شکلت ،هم استودیوتون خوشگله هم همه چی درست و سر جاشه ، هم اینکه من واسم خیلی مسئله هست با کی دارم صحبت می کنم.

جالب اینه که قبلی که به دوبی تشریف ببرین آلبوم جدیدتون رو ما شنیدیم. در اطاقی که اینجا هست نشستیم و با صدای خیلی بلند و همه واقعا لذت بردیم. آقا سبک اصلا عوض شد. رفتین توی راک اند رول، بلوز. چه خبره سیاوش جان؟

- هیچی دیگه این ترنس که با آلبوم نقاب و بی سرزمین تر از باد شروع شد، خیلی هم کارش بالا گرفت و بعد ظاهرا که همه پسندیدنو خیلی موزیسین ها همه ساختن ترنس ها و تکنوها و اینها، من دیدم دیگه تعداد پروداکشن تکنو و ترنس تو بازار اینقدر زیاد شده گفتم یه خورده من اقلا چیز دیگه ای روباز بدم که فضا باز شه، نفس تازه شه. همش اینجوری شده ( سیاوش با ضربه های آروم و متوالی به شونش می زنه ).

خیلی پر انرژیه اینجا ما با صدای بلند گوش دادیم ..البته شما قول دادین که ما اینجا تموم ویدئو کلیپ هات رو پخش کنیم.

- بله من قول میدم با طپش صحبت کنم که... در هر صورت این پروداکشن اونها هست و اونها باید تصمیم میگیرن نهایتا. ولی من فکر می کنم تلویزیون به این خوبی و روابطی که ما با هم داریم حتما اینها رو می گیرم براتون.

سیاوش قمیشی با هنرمندای متعددی کار کرده. باهاشون راحت بودی؟ چرا الان کمتر کار میکنی؟ دلیل چیه؟ نسبت به گذشته دارم می گم؟

- کمتر کار می کنم برای اینکه خب می دونی کار وقتی می خوای کار خیلی خوب باشه و پرفکت باشه خیلی زمان می بره.خیلی ساعت میبره. من دیگه صبوریه اون ساعت ها رو با خواننده ها رو ندارم تو استودیو. نمی تونم ولشون کنم به امید خدا حالا دیگه خودتون می دونینو هر کاری که دلتون می خواد بکنین.

یعنی این وسواس رو داری همیشه وقتی برای یه نفر داری کاری انجام می دی چه ترانه چه آهنگ باهاش می رفتی تو استدیو و می خواستی ببینی کار چی میشه؟

- تا لحظه ی آخرش. همه چیش. تنظیمش، پروگرمینگش. اگه گیتارو درامز و اینها لایو داشته باشه که باید ضبط می کردیم زنده اینها... همه چی، همه جا باید اینجوری باشه.

ممکن بود بدون اجازه سیاوش قمیشی چیزی پخش بشه؟ کاری که اثر سیاوش قمیشیه؟

- نمی دونم. اولا یه اتفاقاتی افتاده تک و توکی ولی قائدتا نه.

آیا شده سیاوش آهنگی رو بسازه برای خودش هنرمند دیگه ای بیاد خیلی خوشش بیاد و مجبور بشه اون رو به اون هنرمند بده ویا برعکس برای هنرمند دیگه ای یه ترانه ای ساخته باشه و اینقدر خوب بوده برای خودش برداشته اینو؟

-  نه. هیچ وقت برای کسی چیزی نساختم که اینقدر خوب باشه که برای خودم برش دارم. خیلی هم خوب بوده دلم هم خواسته، نه دیگه وقتی می شینی برای صدای اون خواننده ی بخصوص که در نظرته شعرش رو به اون فکر کردی می سازی دیگه اینکه حالا قشنگتر شده، خودم بردارم یه خورده بی شخصیتیه.

ولی برعکسش بوده. کی اشکاتو پاک می کنه برای خود سیاوش قمیشی بود ولی ابی خوشش اومد وابی اون رو خوند.

- آره رفاقت من و ابی در حدی بود اون زمان که نمی تونستم چیزی ازش دریغ کنم.
کارهای بزرگ این هنرمند بزرگ هم کارهای شماست.اثرای شماست.
- مقدار زیادیش.
چند تاش؟
- نمی دونم بیست و پنج شش تاش.
کدومشو خودت بیشتر دوست داری؟
- ( خنده سیاوش) کودومشو خودم بیشتر دوس دارم؟! شاید خود ستاره های سربی رو.
واقعا کار موفقی هم بود به خصوص فکر میکنم توی زندگی هنری ابی هم تاثیر بسزایی گذاشت.
-فکر می کنم خودش هم همینجوری فکر می کنه.
با ترانه سراهای زیادی کار میکنی. اخیرا بیشتر اگه اشتباه نکنم با آقای یغما گلروئی. چرا؟
- خیلی خوبه. یغما جوون، پر انرژی. اگه لازم باشه ردیکال و کلافه و بسیار بسیار با استعداد و خیلی خوشرنگ و ما با هم روابطمون بسیار عالی تلفنی حرف می زنیم وکار میکنیم. من خیلی خوب می فهمم یغما چی میگه وقتی میگه.
چی میگه یغما؟
- یغما از مسائل روزگار توی رنج خیلی وسیعی صحبت می کنه و همینجوری می خوره کلماتش و شعراش به جاهایی که باید. یعنی با ملودی بسیار خوب صدا می ده ،اگه آدم درست بخوندش البته.
توی آلبوم جدید کاری هم از یغما دارین؟
- ۵ تا
در واقع یعنی بیشتر کار آلبوم با ایشون بوده.
- بله بیشتر کار آلبوم ایشون بوده، ۲ تا از احسان یاورانی، بسیار خوب، اون هم خیلی جوون و به نسبت سنش خیلی عجیب وغریب پخته و عمیق و یه دونه هم از احمد احمدی تهران.
تصور کن هر چند تصور کردنش سخته.
- تصور کن اگه حتی تصور کردنش سخته.
ویدئو کلیپش واقعا بی نظیر بود، کار کوجیه و چی می خواد بگه به دنیا؟
- والا داره میگه که خلاصه مواظب حرکاتتون باشین و نزاکت رو رعایت کنین، اینقدر تو سر و کله هم نزنین، اینقدردیگه کار رو به اینجا نرسونین که همه جا مثل سر گردنه شده باشه و همه جا نا امن ومواظبو.. اینجوری شده و این هم خوب نیستش دیگه. دیگه مسائل داره بی رودر باستی می شه، هر کی هر کاری دلش می خواد بدون حاشیه پردازی و اینها انجام میده. یه خورده خوب نیست. در نتیجه منم سعی می کنم هر چیزی از دستم بر میاد در مورد این ناهماهنگی بکنم.
 
سیاوش قمیشی اصولا سلیقه خوبی داره. خواننده جدیدی که کارش رو دیدیم فیروزه بود. چرا فیروزه؟ چرا انتخاب فیروزه؟ صداش، هنرش، آیندش رو چجوری میبینی؟

- خیلی خوب می بینم. واسه همینم باهاش این کار رو انجام دادم. فیروزه رو من شنیدم خونه یکی از دوستام که مشترک بود و من خیلی از صداش خوشم اومد و گفتم چرا نمی خونی؟ گفت یه آلبوم دارم درست می کنم. بعد آلبومش رو گوش کردم دیدم آلبوم خیلی نامربوطیه. به خاطر بودجه و اینجور مسائل در حدی کرده بود که خودش می تونست ،با یه گیتاریست انگلیسی. چیز جالبی نبود و گفتم نمی شه که اینجوری و اینها و. بعد دیدم انقدر صداش رو دوست دارم که براش آلبوم بزنم و کار خودم باشه. انجام دادم و بعد هم می بینم که کلی ایمیل براش میاد.
شنیدم برنامه های زیادی هم بهش پیشنهاد شده؟

- بله به خود من زنگ زدن به خودش هم زنگ زدن ولی حالا...
آلبوم بعدیش کی میاد بیرون؟

- نمی دونم.

شما که می دونین. تی وی پرشیا یه رکوردینگ کمپانی درست کرده و برای اولین بار با افتخار سی دی خانم گوگوش و آقای مهرداد رو ما در اروپا بیرون دادیم و با این رکوردینگ کمپانی جدید که داریم  دوست داریم به خصوص به عزیزانی که خب ما نزدیک تریم به ایران. چه اروپا چه ایران، دبی، هرجا هستند سریع بیایم اینجا نگهشون داریم که مجبور نشن 12-13 ساعت بشینن تو هواپیما بیان لوس آنجلس.
ما با کمال میل حاضر هستیم آلبوم جدیدشون هم باهاتون همکاری کنیم.
- اگه بشه ایشا ا... که حتما.

ما هم اعتقاد داریم به این قضیه که دست سیاوش قمیشی یه جائیه میره کار باید خوب باشه. چون سیاوش هر کاری رو قبول نمی کنه.

- مرسی عزیزم. ممنونم.

سیاوش یکی از حسن های خوبش اینه که خیلی ایرانیه و ایرانی دوسته. آقا شام کجا بریم امشب باهم؟

- نمی دونم. غذای ایرونی منظورته؟

بله( با خنده) شما می تونین شام و نهار با ایشون باشین هر وقت از ایشون بپرسیم کجا بریم؟ میگه ایرونی، غذای ایرونی، محیط ایرونی.

- گاهی میشه یه اسپاگتی ای خورد ،یه همبرگری ولی گاهی،آدم غریبیش میشه،باید غذای خودشو بخوره

هنرمندای بزرگ توی دنیا مثل مایکل جکسون شبیه شونو زیاد میبینیم.به طورمثال خیلیا خودشونو مثل مایکل جکسون درست میکنن یا قیافشون یا لباسشون یا مثل مایکل جکسون میرقصن و یا میخونن و این اتفاق وقتی میوفته که یه هنرمند باید خیلی بالا باشه که کسی بخواد کپیشو یا بخواد مثل اون بخونه یا برقصه یا اداشو اصلا در بیاره .. با این مسئله ی کپی های شما در ایران شما چطور روبرو میشین ؟

-والا من (خنده ).. من اسمشونو کپی نمیذارم.. من اینهارو اولا همشونو خیلی دوسشون دارم خیلی،چون یه مقداری بیشتر از مردم دیگه شبیه منن دیگه،احساس خویشاوندی باهاشون میکنم و لابد اینا موزیک منو دوست داشتن و ممکنه خودمم دوست داشتن ، ولی موزیکمو دوست داشتن و گوش دادن زیاد لابد که نزدیک شدن ،خوب پس من اصلا با اینا غریبه نیستم..من محسن چاووشی رو گوش میدم،خوشمم میاد
 

ادامه در ادامه ی مطلب


باهاشون ارتباط دارین ؟
 
- با محسن چاووشی صحبت کردم یه بار..شمال بود زنگ زده بود
 
کی میخونه برای اون ؟ایشون برای شما میخونه یا شما برای اون میخونین ؟
 
-والا هر دو میتونیم واسه هم بخونیم،میتونیم حتی دو صدا باهم بخونیم..برای اینکه من خودم توی استودیو میام مثلا،تو این آلبوم البته نه،ولی همه ی آلبوما صدای دوم خودمویا هارمونیای خودمو خودم میخونم.خوب میتونیم با محسن چاووشی این کارو بکنیم که صدامون بهم نزدیکه
 
در بیشتر کنسرتا جوونا به خصوص که از طرفداران ِ سرسخت شما هستن به روی سن میان و میخوان به هر ترتیبی که شده دست بهت بزنن،بغلت کنن،ببوسنت و معمولا خوب مسئولین انتظامات اون سالن اجازه این قضیه رو نمیدن و برخورد خیلی شدیدی میکنن .مثل یه کنسرت که سال 2001 بود،همین توری که شما داشتین...بالاخره آمارها رسید.. (خنده ی سیاوش). بعد وقتی شما روی سن بودید اونا میریزن،دوست دارن خوب بغلتون کنن ببوسنتون.سکرتی هم خوب برخورد میکنه و از سالن بیرون میکنه،شما همیشه مخالف این قضیه هستین و دوست دارین این امکانو به طرفدارانتون بدین،به خاطر همینم بعد کنسرتا میمونین باهاشون عکس میگیرین.
- نه غالب کنسرتارو ولی مخالف این هستم که آقا ،میتونن مواظب خواننده باشن،مواظب مردم باشن ولی دیگه وقتی که احیانا یکی میپره،یه مقدار خوب ملایم تر.اینکه بگیرو بندازو پرت کنو اینها..دوست ندارم خوب جوونارو این جوری کنن دیگه
البته اون بیشتر به خاطر ایمنی خود هنرمنده..
- میدونم،بابا اونی که میدونه میکشنش پرتش میکنن ولی با وجوده این میپره رو استیج ببین چقدر دوست داره بیاد دستتو بگیره..خوب بگیره دیگه
 
سیاوش قمیشی به عنوان یک هنرمند به عنوان یک ایرانی ، میلیونها طرفدار جوان داره،برای این جوانها چه پیامی داره سیاوش قمیشی ؟ چی میخواد به اینا پند بده ؟باید چیو تصور بکنن که بهترین تصور باشه در زندگی ؟
 
- نمیدونم چرا با این سوالی که از من کردی منو یاد یه رپر انداختی که تو ایرانه به اسم هیچکس.. که کارشو خیلی دوست دارم،گوش میکنم..درست رپ میکنه واقعا .. چیزی در اون بود که یادم نمیاد الان که میخواستم بهت بگم ولی،چی بگم ؟ مسئله اینه که.. روزگاری که نباشه دیگه چیزی که در مسیر آینده بشه بهش فکر کرد،حالا اسمش امید یا هر چیزه دیگه ای میتونه باشه.اون رونذارن که ،کسرم نشه چه برسه به اینکه از دست هم بره،چون اگه اون کم بشه آدم دپرس میشه ،آدم بلاتکلیف میشه.کلا از دست بره دیگه چیزی نداره که ادامه بده به راه. بنابراین اون خیلی مسئله است،اون چراغ قضیه است..اونو روشنو بالا نگه دارن..
 
بیشتر هنرمندای ما ،شاید بگم برعکس جامعه های غربی،هنرمندای ما سالم زندگی میکنن بیشتر هنرمندا
-به نسبت البته
به نسبت.. به طور مثال خود شما.هر چیزی در سطح خودش،از موادمخدر دوری میکنین.اینجور نیست که هر هنرمندی اینجوری باشه،بیشتر اهلش هستن واقعا،بازم میگم در جامعه ی خارج ،به نسبت ما کمتر.در این رابطه برای جوونا،جوونایی که میدونین مسئله ی مواد مخدر واعتیاد در ایران یک مسئله خیلی بغرنجو مهمیه،چی باید به این جوونا گفت ؟.. شمایی که با اون موزیک تصور کن دنیا رو میخوای نجات بدی به نظرت چطور میتونیم این جوونارو نجات بدیم ؟
- نمیدونم... در این موارد باز دوست عزیزوخوبم داریوش صحبت خیلی زیادکرده،همه میدونن چیه داستان و چیکار نباید بکنن.من اگه بخوام صحبت کنم که نمیتونم تکنیکال صحبت بکنم چون بلد نیستم مسئله رو.میشه یه صحبتو پرداخته اجتماعی بهش کرد که اونم فکر میکنم که نکنیم بهتره
با یه ترانه شاید در یک روز به کمک این جوونا بریم
- شاید
به خصوص انتظار از جامعه ی هنری فکر میکنم زیاده و بخصوص در این شرایط شاید تاثیر زیادی هم میذاره
 -خیلی زیاد،خیلی زیاد،میدونم
صدایی به این دلنشینی،ترانه سرایی به این موفقی،آهنگسازی به این موفقی شاید بهتر شنوایی داشته باشن
- سعی میکنم که شایستگیشو داشته باشم ولی میدونم که تعداد زیاده و میدونم که ارتباطم خیلی عالیه با همدیگه.
با او حکایتی دگراین دل ما به سر کند،شب سیاه قصه را صدای او سحر کند. با سیاوش قمیشی هستیمو صدای خوبشوخاطرات قشنگش و افتخاری که به ما دادنو میزبانشون بودیم
- مرسی

سپاس فراوان...